ساعات کار
شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17 - پنجشنبه ها 9 الی 14
۰۳۱-۹۱۰۰۴۱۰۱
دفتر فروش
ENGLISH
TOOS ARVAN IRON
۳۴۱۰۱ - ۰۳۱
Menu
بررسی شرکت های تولید کننده فولاد در بازار سرمایه

بررسی شرکت های تولید کننده فولاد در بازار سرمایه

براساس گزارش واحد خبرآهن آتا، با توجه به این که فولاد پایه ساختمان ها، وسایل نقلیه و صنایع ماست، به همین دلیل میزان تولید و مصرف آن اغلب به عنوان شاخص پیشرفت یک کشور در نظر گرفته می شود. امروزه فولاد، پرکاربردترین فلز جهان و بیشترین ماده ای است که بازیافت شده است. لذا بررسی شرکت های تولید کننده فولاد در بازار سرمایه امری ضروری به نظر می رسد.

تولید فولاد دنیا در سال 2019 حدود 1.842 میلیون تن و در سال 2020 حدود 1.877 میلیون تن گزارش شده است. دو فرآیند کوره بلند و کوره قوس الکتریکی روش های اصلی تولید فولاد در دنیا هستند که سهم کوره بلند 70 درصد و سهم قوس الکتریکی 30 درصد از کل تولید فولاد بوده است. خوراک اصلی کوره بلند کک و سنگ آهن دانه بندی با عیار 62-60درصد است. کوره قوس الکتریکی معمولا مبتنی بر شارژ قراضه به عنوان خوراک اصلی است اما امکان شارژ چدن مذاب و آهن اسفنجی نیز وجود دارد. در ایران برخلاف دنیا بیش از 75 درصد شمش فولاد کشور در کوره های قوس الکتریکی تولید می شود.

شرکت فولاد کاوه جنوب کیش در حال حاضر دارای دو مدول احیای مستقیم برای تولید آهن اسفنجی جمعا با ظرفیت 1.856 هزار تن و دو واحد تولید شمش فولادی هر کدام به ظرفیت 2/ 1 میلیون تن است. حدود 60 تا 70 درصد وزن مبلغی فروش شرکت از محل صادرات است. عمده گندله مورد نیاز این شرکت توسط شرکت معدنی و صنعتی گل گهر تامین می شود. این شرکت در سال گذشته 5/ 1 میلیون تن و در 6ماه اول سال 1400 معادل 606 هزار تن فروش شمش بیلت داشته است. نرخ فروش شرکت در شهریورماه نسبت به اسفند سال گذشته 16 درصد افزایش در بیلت صادراتی و 34 درصد افزایش در بیلت داخلی داشته که بر این اساس سود سال 1400 هر سهم شرکت 4 هزار ریال برآورد می شود.

شرکت فولاد مبارکه اصفهان (با احتساب فولاد سبا و فولاد هرمزگان)، با مجموع تولید حدود 8/ 9 میلیون تن اسلب 43 درصد از سهم بازار تولید مقاطع فولادی را در بر می گیرد. سبد محصولات این شرکت شامل گندله، آهن اسفنجی، تختال و انواع کلاف (گرم، سرد، گالوانیزه و…) است. حدود 17 درصد از فروش ریالی شرکت به صورت صادراتی است. شرکت اصلی در سال گذشته مجموعا 7/ 7 میلیون تن انواع محصولات پوشش دار، ورق سرد و گرم به فروش رسانده است که 7/ 4 میلیون تن آن ورق گرم داخلی بوده است. مقدار فروش شرکت در 6ماه اول سال جاری 6/ 3 میلیون تن بوده و نرخ فروش محصولات شرکت به طور میانگین نسبت به اسفند سال گذشته 33 درصد افزایش داشته است. سود سال 1400 شرکت به ازای هر سهم 2200 ریال برآورد می شود.

یک دیدگاه بگذارید