ساعات کار
شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17 - پنجشنبه ها 9 الی 14
۰۳۱-۹۱۰۰۴۱۰۱
دفتر فروش
ENGLISH
TOOS ARVAN IRON
۳۴۱۰۱ - ۰۳۱
Menu
افزایش بهای پایه عرضه شمش فولاد

 بی‌توجهی فولادی‌ها به سیگنال‌های ارزی…!

افزایش بهای پایه عرضه شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس کالا برای معاملات دیروز از دو فاکتور نرخ ارز نیمایی و بهای فولاد در بازارهای جهانی نشات گرفت. همچنین برآوردهای جهانی از حفظ نرخ‌های فعلی برای فولاد در میان‌مدت حکایت دارد و همین موضوع سیگنالی افزایشی برای بازار داخل به شمار می‌رود. برخلاف قیمت‌های جهانی، نرخ ارز سیگنال‌های متفاوت برای بازارهای داخل به همراه داشت.

انتشار اخباری مثبت از به نتیجه رسیدن مذاکرات وین از روزهای ابتدایی هفته جاری، نرخ ارز را وارد مسیر کاهشی کرد که همین موضوع سیگنالی برای تعویق خرید در بسیاری از بازارهای کالایی کشور نیز بود و تأثیر آن در برخی معاملات هفته جاری بورس کالا نیز به وضوح مشاهده شد.

خریداران شمش فولاد از بورس کالا، بی‌توجه به روند کاهشی به وجود آمده در نرخ ارز آزاد و تعدیل انتظارات تورمی که در بسیاری از بازارهای کشور خودنمایی می‌کند، حضور پررنگی در رینگ معاملاتی شمش فولاد بورس کالا داشتند.

با توجه به مالیات ارزش افزوده و کارمزد ارکان بورس، این شمش فولادی برای خریداران که عمدتاً نوردکار هستند برابر 12 هزار و 890 تومان تمام خواهد شد، با در نظر گرفتن هزینه حمل، هزینه تبدیل شمش به میلگرد و سود معقول نوردکار، بهای تمام شده تولید هر کیلوگرم میلگرد در کارخانه رقمی در حدود 13 هزار و 500 تومان خواهد بود.

با توجه به آنکه تفاوت معقول قیمت تمام شده میلگرد تولید کارخانه و نرخ فروش در بازار آزاد تهران، با توجه به مالیات ارزش افزوده، هزینه حمل و سود معقول تاجر باید رقمی حداقل برابر 1600 تومان باشد، بنابراین این میلگرد باید با قیمت 15 هزار تومان در بازار آزاد عرضه شود. هرچند در شرایط رکودی فعلی بازار مقاطع طویل فولادی خریداری برای میلگرد با چنین نرخی وجود نخواهد داشت.

با این وجود همچنان نوردکاران حضوری پررنگ در رینگ معاملاتی بورس کالا داشته و برای خرید شمش فولاد دست به رقابت می‌زنند. این رقابت برای خرید شمش فولاد از سویی با هدف نخوابیدن خطوط تولید بوده و از طرف دیگر انگیزه صادراتی به دنبال دارد. در حال حاضر بازار صادرات مقاطع طویل فولادی داغ بوده و همین موضوع نیز باعث می‌شود که تولید با هدف صادرات رونق داشته باشد.

 

یک دیدگاه بگذارید