ساعات کار
شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17 - پنجشنبه ها 9 الی 14
۰۳۱-۹۱۰۰۴۱۰۱
دفتر فروش
ENGLISH
TOOS ARVAN IRON
۳۴۱۰۱ - ۰۳۱
Menu

جا ماندن نرخ مقاطع طویل فولادی در بازار آزاد از نوسان نرخ دلار

براساس گزارش واحد خبر آهن آتا، بررسی‌‌‌های انجام‌شده نشان می دهد که بهای مقاطع طویل فولادی همچنان همسان با نرخ ارز نوسان دارد، اما ظرف نیمه ابتدایی امسال مقاطع طویل فولادی کمتر از نرخ ارز آزاد رشد داشته‌‌‌اند. این در حالی است که عموماً نوسان نرخ ارز در بازار آزاد، سیگنال‌‌‌ساز اصلی بازار مقاطع طویل فولادی در کشور بود. پس می توان عنوان کرد که این مهم به معنی جا ماندن نرخ مقاطع طویل فولادی در بازار آزاد از نوسان نرخ دلار است.

این جا ماندن به این مفهوم است که این محصول بخشی از جایگاه خود به عنوان کالای سرمایه‌‌‌ای را از دست داده و انتظارات تورمی منفی به‌خوبی در این بازار رهگیری می‌شود. از مهمترین دلایل عقب ماندن فولاد از نوسان نرخ ارز در بازار آزاد می توان به تغییر دولت و احتمال نظارت قیمتی در بازار آهن و فولاد کشور اشاره کرد.

روز گذشته نیز رینگ صنعتی بورس کالا میزبان عرضه بالغ بر 178هزار تن انواع میلگرد فولادی با قیمت پایه‌‌‌ای در بازه 14 هزار و 34 تومان تا 14 هزار و 900 تومان به ازای هر کیلوگرم بود. با توجه به هزینه مالیات ارزش افزوده بهای تمام‌شده عرضه هر کیلوگرم میلگرد در رینگ دیروز برابر 15 هزار و 390 تومان تا 16 هزار و 240 تومان خواهد بود.  کف قیمت پایه در نظر گرفته‌شده در عرضه هفته جاری نسبت به کف قیمت پایه عرضه میلگرد در هفته قبل 500 تومان کمتر بود، اما همچنان بازه تعیین‌شده برای عرضه میلگرد در بازار فیزیکی بورس کالا بالاتر از نرخ فروش این محصول در بازار آزاد در روز گذشته است. با وجود این که چند هفته از تعدیل قیمتی در بازار آهن و فولاد کشور می گذرد اما همچنان قیمت‌های پایه مقاطع طویل فولادی با انتظارات خریداران در بازار آزاد منطبق نشده و همین موضوع نیز باعث شده تا استقبال چندانی از عرضه‌‌‌های میلگرد در این بازار با وجود افت نرخ پایه انجام نشود.

افزایش سرعت در تطبیق‌‌‌ قیمت پایه در رینگ صنعتی بورس کالا با نرخ در بازار آزاد که منطبق بر انتظارات متقاضیان است، باعث می‌شود تا بر رونق معاملات در این بخش افزوده شود.

 

یک دیدگاه بگذارید