ساعات کار
شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17 - پنجشنبه ها 9 الی 14
۰۳۱-۹۱۰۰۴۱۰۱
دفتر فروش
ENGLISH
TOOS ARVAN IRON
۳۴۱۰۱ - ۰۳۱
Menu
سنگ معدن افغانستان

خیز بلند قدرت های بزرگ برای معادن سنگ آهن افغانستان

واحد خبر آهن آتا، افغانستان کشوری است که علی رغم داشتن معادن سنگ آهن جزو کشورهای مصرف کننده صنایع فلزی به ویژه میلگرد و تیرآهن است. از دلایل عمده این عدم استفاده، می توان به نبود سیستم کارآمد دولتی و جنگ های بی شمار داخلی و خارجی از زمان حضور نظامی شوروی تا حمله آمریکا اشاره کرد. با این حال می توان افغانستان را حتی بعد از روی کار آمدن مجدد طالبان همچنان مصرف کننده این صنایع دانست. اما گویا حضور طالبان به معنای خیز بلند قدرت های بزرگ برای معادن سنگ آهن افغانستان است. چرا که شیوه روی کار آمدن طالبان نشان از چراغ سبز این قدرت ها دارد.

این در حالی است که ایران نیز به عنوان وزنه ای مهم در منطقه نیم نگاهی به برقراری ارتباط با افغانستان در جهت تامین بخش فولاد به خصوص صنایع طویل دارد. در همین راستا، سید رضا شهرستانی عضو هیئت‌ مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران اظهار داشت: حضور طالبان در افغانستان موقعیتی را ایجاد کرده که اگر وزیر امور خارجه ایران بتواند رابطه مطلوبی با آنها برقرار کند و در صورت ورود سایر کشورها به افغانستان، ما می‌توانیم بخش تامین فولاد به ویژه محصولات طویل را در این کشور به طور کامل در اختیار بگیریم.

این صحبت سید رضا شهرستانی تلویحا اشاره به خیز  بلند ایران نیز، به عنوان قدرتی بزرگ در منطقه به معادن سنگ آهن افغانستان دارد، هر چند این خیز در قالب روابط دیپلماتیک باشد. حال باید دید جنگ بزرگ قدرت های دنیا در افغانستان، به سود کدام کشور خواهد بود!

این عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد در ادامه موضوع افغانستان به عدم دخالت دولت در قیمت گذاری های دستوری در حوزه فولاد اشاره و تصریح کرد: موضوع دیگر عدم دخالت وزارت صمت در قیمت‌گذاری‌های دستوری است، به طوری‌که عرضه و تقاضا بتوانند یکدیگر را پیدا کنند و در جاهایی که کمبودی وجود دارد قیمت‌ها افزایشی شود و در جاهای دیگر این افزایش قیمت جبران ‌شود. نکات مطرح شده باید مدنظر دولت سیزدهم باشد و اگر با دید باز جلو بیایند و اهداف دراز‌مدت را برای صنعت فولاد ترسیم کنند قطعا علاوه بر تامین داخل می‌توان در حوزه صادرات فولاد نیز خوش درخشید.

یک دیدگاه بگذارید