ساعات کار
شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17 - پنجشنبه ها 9 الی 14
۰۳۱-۹۱۰۰۴۱۰۱
دفتر فروش
ENGLISH
TOOS ARVAN IRON
۳۴۱۰۱ - ۰۳۱
Menu
رکود معاملات شمش فولاد.

رکود معاملات شمش فولاد در رینگ صنعتی بورس کالا

براساس گزارش واحد خبر آهن آتا، در هفته اخیر شاهد کاهش رکود معاملات شمش فولاد در رینگ صنعتی بورس کالا بودیم. همین امر باعث شد تا با افزایش داد و ستد شمش فولاد در بازار آزاد مواجه بشویم. علت رکود محسوس شمش فولاد، تعدیل نرخ پایه شمش کمتر از انتظارات بازار عنوان شده است.

رینگ معاملاتی شمش فولاد در بورس کالا، روز گذشته میزبان عرضه بالغ بر 136  هزار تن شمش با قیمت پایه‌ای در بازه 12 هزار و 960 تومان تا 13 هزار و 70 تومان به ازای هر کیلوگرم بود. کف قیمت پایه در نظر گرفته‌شده برای این عرضه 330 تومان کمتر از نرخ پایه عرضه شمش در رینگ هفته قبل بود. از آن­ جا که استقبالی از جانب متقاضیان شمش فولاد در رینگ هفته قبل نشده بود، انتظار می رفت، نرخ عرضه شمش فولاد در هفته جاری با کاهش روبرو شود.

علاوه بر این، وعده وزیر صمت نیز برای کاهش بهای محصولات طویل فولادی ظرف ماه‌های پیش‌رو از مهم‌ترین دلایل عدم استقبال نوردکاران از شمش فولاد با میانگین نرخ پایه 13 هزار تومان به ازای هر کیلوگرم بود. با احتساب مالیات ارزش افزوده و کارمزد ارکان بورس، قیمت تمام‌شده شمش فولاد با این نرخ پایه برابر 14 هزار و 200 تومان خواهد شد که با توجه به هزینه حمل و تبدیل میلگرد تولیدی با این شمش، نرخی در حدود 15 هزار و 200 تومان به ازای هر کیلوگرم خواهد داشت که البته این نرخ بدون احتساب مالیات ارزش افزوده محاسبه شده است. این در حالی است که در حال حاضر هر کیلوگرم میلگرد با احتساب مالیات ارزش افزوده در بازار آزاد تهران با نرخ برابر 15 هزار و 400 تومان عرضه می‌شود و حتی در این نرخ نیز متقاضی چندانی برای آن وجود ندارد و اغلب متقاضیان خریدهای خود را به امید افت بیشتر نرخ به تعویق می‌اندازند.

امروز در رینگ صنعتی بورس کالا، قیمت پایه تعیین‌شده برای عرضه هر کیلوگرم میلگرد 520 تومان کمتر از نرخ پایه این محصول در عرضه هفته قبل بوده است و بهای پایه هر کیلوگرم تیرآهن نیز 620 تومان کمتر از نرخ پایه آن در هفته قبل تعیین شده است. هفته گذشته رینگ مقاطع طویل فولادی با عدم استقبال از سوی خریداران روبه‌رو شد؛ اگرچه قیمت پایه تعیین‌شده برای عرضه امروز مقاطع طویل فولادی کاهش یافته، اما برآورد می‌شود که مجددا این رینگ با عدم استقبال خریداران روبه‌رو شود.

یک دیدگاه بگذارید