ساعات کار
شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17 - پنجشنبه ها 9 الی 14
۰۳۱-۹۱۰۰۴۱۰۱
دفتر فروش
ENGLISH
TOOS ARVAN IRON
۳۴۱۰۱ - ۰۳۱
Menu
درباره‌ی تیر آهن

انواع تیرآهن ساختمانی

تیرآهن از جمله پرکاربردترین وسیله در ساختن سازه‌های ساختمانی است. از جنس فولاد بوده و یکی از مهم‌ترین پروفیلهای استفاده شده در سازه‌های ساختمانی می‌باشد. وظیفه تیر آهن تحمل تنش‌هایی که نیروهای برشی و لنگر خمشی به وجود می آورد است. به صورت کلی تیراهن‌ها از یک تیغه و دو بال ساخته شده‌اند. این پروفیل فولادی با توجه به نسبت عرض و بال آن به انواع مختلفی دسته بندی می‌شود.

دسته بندی تیر آهن

به صورت کلی انواع تیرآهن ساختمانی را به سه دسته تقسیم می‌کنند. تیرآهن بال پهن IPB ، تیرآهن INP و تیراهن IPE

تیرآهن بال پهن IPB: این تیرآهن ها به ارتفاع 100 تا 1000 میلیمتر تولید شده و آنها را با نماد H نشان می‌دهند. علاوه بر این باتوجه به وزنی که دارند به دو نوع سبک و سنگین تقسیم بندی می‌شوند. برای نشان دادن تیرآهن سبک از نماد L و برای نشان دادن تیرآهن سنگین از نماد V استفاده می‌کنند. این تیرآهن، جز تیرآهن‌های عریضی هستن که در آنها طول بالها نسبت به تیرآهن های IPE افزایش پیدا می‌کند.

تیرآهن INP: این تیرآهن به ارتفاع 80 تا 600 میلی متر ساخته می‌شود. ضخامت بال‌های آن با فاصله گرفتن از جان تیرآهن کاهش پیدا می‌کند. این تیرآهن براساس استاندارد کشور روسیه و چین است. با I آنرا نشان می‌دهند. یکی از مشخصه‌های اصلی، نازک بودن در ابتدا و سپس ضخیم بودن در انتها است.

تیرآهن IPE: تیرآهن‌ها به ارتفاع 80 تا 600 میلی متر تولید می‌شوند. ضخامت بال‌ها در این نوع یکسان است. به گونه ای که با نگاه کردن از بالا متوجه می‌شویم که ضخامت بالها در ابتدا و انتها یکسان است. تیرآهن IPE برطبق استانداردهای اروپا ساخته شده است.

تیرآهن چگونه تهیه میشود

تیرآهن بال پهن به روش نورد گرم تولید می‌شود. از جمله روش های رایج و متداول شکل دادن به فلزات نورد گرم است. به صورتی که ابتدا شمش فولادی از نوع بلوم را با مقطع و طول‌های تایین شده به درون کوره های حراراتی نورد می‌ریزند وبعد از اینکه به درجه حرارت رسید، از قفسه‌های نورد ابتدایی طول آنرا زیاد می‌کنند. سپس در مرحله‌ی بعد آنرا از قفسه های نور میانی و پایانی رد کرده وبه تیرآهن تبدیل شده و درطول های مناسب برش داده می‌شود.

مزیت های استفاده از تیرآهن

تیرآهن
استفاده از تیرآهن برای ساختن سازه‌های ساختمانی نیز مزایای خود را دارد. از جمله این مزایا عبارتند از:
• سرعت نصب بالا
• به صورت پیش ساخته وجود دارد.
• می‌توان چند قطعه را بهم متصل کرد.
• درمقایسه با بتن فضای کمتری را می‌گیرد.
• برای سازه‌هایی که ارتفاع آنها زیاد است بسیار کاربرد دارد.

همچنین تیرآهن‌ها با توجه به عملکردی که در ساختمان دارند به سه دسته تقسیم می‌شوند.

تیر دسته اصلی: تیرآهنی افقی شکل بوده که با اتصال ساده و یا برشی به ستون وصل می‌شود. وظیفه‌ی انتقال بار از تیر فرعی به ستون را دارد.

تیردسته فرعی: به صورت مستقیم به ستون وصل نمی‌شود. این تیرآهن بار را به تیراصلی متصل می‌کند. تیرفرعی افقی شکل بوده و به صورت ساده و یا برشی به تیرهای اصلی وصل می‌شود.

تیرکلاف: از این تیر در خرپای سقف استفاده می‌شود. تیرکلاف بار تیر را به ستون سازه انتقال می‌دهد.

آشنایی با تیرآهنِ زنبوری

تیرآهن زنبوری

تیرآهن زنبوری به تیرآهنی گفته می‌شود که در قسمت جان خود حفره‌های شبیه لانه زنبور را دارد. تیرآهن لانه زنبوری در برابر ممان خمشی مقاومت بالایی داشته و نیز وزن کمتری را به نسب بقیه ی تیرآهن‌ها دارد. مزایای این تیرآهن به نسبت معایب آن بسیار بیشتر بوده و به همین دلیل است که طرفداران زیادی را دارد.

مزیت‌های تیرآهن لانه زنبوری

• به دلیل حفره‌دار بودن باعث شده است که از لوله‌های برق و تاسیسات برقی به راحتی عبورکنند.
• لانه زنبوری به نسبت بقیه تیرآهن‌ها وزن کمتری رادارند و سبک‌تر هستند.
• می‌توان این تیرآهن‌ها را به هم جوش داد و ارتفاع را تا مقدار دلخواه بالا برد.
• مقدار فولاد به کار رفته در آنها نیز کمتر از بقیه‌ی تیرآهن هاست.
• باعث کاهش ارتفاع سقف نیزمی‌شوند.

معایب تیرآهن زنبوری

همانگونه که گفیتم معایبی که این تیرآهن دارد در برابر مزیای آن بسیار کم است. تیرآهن لانه زنبوری به دلیل داشتن حفره، باعث می‌شود که مقاومت برشی کاهش یابد. برای جلوگیری از این امر حفره‌ها را با ورقه‌های فلزی جوش می‌دهند.

چرا تیر را لانه زنبوری می‌کند؟

انتخاب تیر آهن لانه زنبوری به دلیل بادوام بودن، تطبیق پذیری و نیز کم هزینه بودن وسبک بودن آن است.
بادوام بودن: با تغییردادن مواد می‌توان سختی را افزایش داد. حتی اگر وزن ماده دچار تغییرات نشود. تیرآهن لانه زنبوری می‌تواند در برابر بارهای تیراصلی مقاومت کند. با افزایش مقاومت در برابر عوامل مختلف دوام و عمر تیرآهن افزایش می‌یابد.

تطبیق پذیری: تیرآهن لانه زنبوری تطبیق پذیری خوبی را در ساختن اشکال و پروژه‌های مختلف دارد. شرکت‌های ساختمانی از سوراخ های آن به عنوان گذرگاه برای عبورکردن اجزای سیم‌کشی و همچنین تاسیسات مختلف استفاده می‌کنند. با این کار هیچگونه آسیبی به سازه و ساختمان اصلی وارد نمی‌شود.

هزینه کم و سبک وزن بودن: با توجه به اینکه میزان فلز و همچنین عملیات های ثانوی در این نوع تیرآهن‌ها کاهش می‌یابد، بنابراین هزینه های نهایی آن نیز کاهش می‌یابد. تیرآهن لانه زنبوری با توجه به ساختار خاصی که دارد فلز کمتری در آن استفاده شده درنتیجه سبک‌تربوده و پایداری لازم را نیز دارد.

یک دیدگاه بگذارید