ساعات کار
شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17 - پنجشنبه ها 9 الی 14
۰۳۱-۹۱۰۰۴۱۰۱
دفتر فروش
ENGLISH
TOOS ARVAN IRON
۳۴۱۰۱ - ۰۳۱
Menu
پشت پردۀ دعوای وزیر صمت با بورس کالا

پشت پردۀ دعوای وزیر صمت با بورس کالا

به گزارش خبرگزاری آهن آتا، چرا تا به حال کسی به افزایش افسار گسیخته قیمت محصولات فولادی در داخل کشور اعتراض نکرده است؟ چرا کسی پیگیر کاهش صادرات شرکت‌های فولادی و اصرار بر فروش داخل به دلیل به صرف بودن قیمت داخلی نشده است؟ چرا عده‌ای فقط به دنبال منافع سهامداران هستند که البته شاید بیراه نباشد، اما کسی نگران حقوق مصرف کنندگان، فعالان عرصه ساختمان و صنایع دیگر که از محصولات گران فولادی استفاده می کنند، نبوده و نیست؟ چرا وقتی بورس کالا روی قیمت فولاد دست گذاشت.

رسانه‌های مختلف دعوای بورس کالا و وزارت صمت را از آنجایی آغاز می‌کنند که وزیر صمت، گفت: «قیمت پایه شمش فولادی در بورس بر اساس ۷۰ درصد قیمت CIS است و این قیمت پایه فردا طی نامه‌ای به بورس باید ابلاغ و اعلام شود.» اما این گونه نیست؛ چرا که این دستور دعوای خانگی بورس کالا و صمت را به اجتماع کشید که بورس کالا به مصوبه دولت که در کمیته تنظیم بازار فرمول قیمت‌گذاری فولاد را تغییر داده بود، عمل نکرد. در این مصوبه آمده بود که قیمت فولاد باید به ضریبی از قیمت‌های صادراتی ایران که 83 درصد برای پایه و در رقابت نیز مجاز است، تبدیل شود اما بورس کالا این ضریب را به 95 درصد رساند و باعث گرانی قیمت فولاد شد.

در واقع قیمت پایه بازار داخلی فولاد بر اساس تصمیم وزارت صمت 83 درصد خلیج فارس بوده و بیشتر از آن سبب گرانی فولاد در بازار داخلی می شود. در همین رابطه معاون معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت معتقد است که قیمت داخلی در حال حاضر 5 درصد گرانتر از قیمت صادارتی است.

بر اساس همین تغییر درصد محاسباتی قیمت بود که تولید شمش در داخل 10 درصد افزایش پیدا کرده اما صادرات 20 درصد کاهش یافته است.

یک دیدگاه بگذارید