ساعات کار
شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17 - پنجشنبه ها 9 الی 14
۰۳۱-۹۱۰۰۴۱۰۱
دفتر فروش
ENGLISH
TOOS ARVAN IRON
۳۴۱۰۱ - ۰۳۱
Menu
پشت‌پرده پنهان‌کاری ‌و انحصار در زنجیره فولاد

پشت‌پرده پنهان‌کاری ‌و انحصار در زنجیره فولاد

پشت‌پرده پنهان‌کاری ‌و انحصار در زنجیره فولاد/ نمی‌گذاریم رانت به «سلطان‌»ها برسد/ چرا به فولادی‌ها رانت می‌دهیم؟

رضا محتشمی‌پور، قائم‌مقام شرکت بورس کالای ایران:

مشکل اصلی ما این است که فولادی‌ها در بورس کالا عرضه کافی انجام نمی‌دهند که اگر این عرضه انجام شود قطعا قیمت‌ها متعادل خواهد شد.

اقتصاد ایران در حوزه بازار فولاد با مشکل انحصار و محدودیت عرضه کننده مواجه است. بازیگران بازار فولاد در بالادست محدودند، در این صورت باید ابزاری برای مدیریت قدرت انحصار وجود داشته باشد.

معضل دیگر بازار فولاد، نبود اطلاعات دقیق است. ساده ترین اطلاعات مثل میزان تولید و یا صادرات شرکت‌ها هم در دسترس نیست و اغلب آمارها براوردی و یا حداکثر خوداظهاری است.

سامانه بهین یاب وزارت صمت نواقصی دارد؛ این سامانه در گروه پتروشیمی فعال‌تر بوده و در بازار فولاد ضعیف است. امیدواریم شفافیت در حوزه پتروشیمی در حوزه فولاد نیز برقرار شود تا امکان ساماندهی این بازار فراهم شود.

در زنجیره تولید فولاد هرچه از بالا به پایین که حرکت می‌کنیم انحصار کاهش می‌یابد، به‌عنوان مثال در تولید شمش چند شرکت اول تقریبا همه بازار هستند؛ اما وقتی به میلگرد می رسیم تعداد شرکتها به نزدیک صد شرکت می‌رسد.

امروز محصولات میانی زنجیره فولاد در بورس کالا عرضه می‌شود؛ اگر کل زنجیره در بورس کالا عرضه شود، قطعا دستاورد آن، شفافیت در زنجیره تولید است.

اصولا چرا باید برای سوخت و انرژی فولادی‌ها باید رانت بدهیم که در زمان فروش بخواهیم پس بگیریم. اصلا چرا این رانت داده می‌شود؟

گرفتن رانت راهکارهایی شناخته‌شده‌ دارد، ساده‌ترین آن مالیات است. وقتی شما به زنجیره تولید یک کالا رانتی دادید، مالیاتش را هم بیشتر می‌کنید که سود زیادی نبرد.

بورس کالا متولی قیمت‌گذاری است و وزارت صمت متولی عرضه و تقاضا. بورس کالا بستر معامله و قاعده‌گذار قیمت است. وقتی یک دستگاه روی قیمت ورود کند، ما مخالفت می‌کنیم. بر اساس ماده 18 قانون توسعه ابزارهای مالی جدید، کالایی که در بورس کالا عرضه شد، از شمول قیمت گذاری دستوری خارج می‌شود.

در فولاد حتی در کالاهای ملزم به عرضه، بیش از نیمی از معاملات در خارج از بورس انجام می‌شود، لذا در حوزه فولاد هم آمار معاملات، هم روند تنظیم مقررات و هم قیمتها با اخلال مواجه هستند.

یک دیدگاه بگذارید