ساعات کار
شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17 - پنجشنبه ها 9 الی 14
۰۳۱-۹۱۰۰۴۱۰۱
دفتر فروش
ENGLISH
TOOS ARVAN IRON
۳۴۱۰۱ - ۰۳۱
Menu
نماینده مردم زنجان

ردپای برخی مسئولین رده بالای وزارت صمت در تخلفات فولادی…!!!

نماینده مردم زنجان در مجلس با اشاره به اهمیت صنعت فولاد گفت: یکی از مهمترین حوزه‌های صنعتی که ارزش افزوده فراوانی برای اقتصاد کشور ایجاد می‌کند، صنایع فولادی است. حوزه‌ای که تحولات آن به طور مستقیم در شمایل سایر حوزه پایین دستی صنعت از جمله بازار لوازم خانگی، خودرو، مسکن و…اثرگذار است و عملکرد مثبت یا منفی آن، باعث بروز ثبات یا نوسان در این بخش‌ها می‌شود.

نماینده مردم زنجان آقای طاهری در ادامه خاطرنشان کرد: در این میان، موضوع قیمت گذاری‌های دستوری، عدم شفافیت، ساختار چند نرخی، وجود بازار سیاه و… از جمله آسیب‌هایی است که مشکل ساز شده است. هرچند بر اساس قانون، تولیدکنندگان باید محصولات خود را ابتدا از طریق بورس عرضه کنند، اما حفره‌هایی در شیوه نامه‌های اجرایی وجود دارد که زمینه را برای رویکردهای سوداگرانه و غیرشفاف فراهم کرده است.

او افزود: اسناد و مدارک مستند حاکی از آن است که همچنان کانون‌های رانت و سوداگری با هدف استفاده از بازارهای پیرامونی فولاد، تلاش می‌کنند ساختار شفاف عرضه از طریق بورس کالا را ناکارآمد جلوه دهند. این در حالی است که تولید فولاد در کشور، مازاد بر حجم مصرف است، اما جریانات سوداگر با هدف کسب سود بیشتر به دنبال بر هم زدن توازن در عرضه و تقاضای بازار و ایجاد نوسانات پی در پی هستند.

رئیس کمیته فولاد مجلس یادآور شد: بر اساس آمارهای رسمی در سال ۹۹ تنها حدود ۲۰ الی ۲۲درصد شمش فولاد شرکت‌ها از طریق بازار سرمایه توزیع و ۷۸الی ۸۰درصد محصولات تولید شده فولاد (ورق و شمش) در بازار سیاه و با قیمت‌های آزاد عرضه شده است. این اعداد و ارقام نشان می‌دهد حدود ۸۰درصد بازار فولاد کشور، فاقد شفافیت‌های لازم است و نظارت‌های قانونی تنها شامل ۲۰درصد بازار می‌شود.

به اعتقاد این نماینده (طاهری)، موضوع گم شدن، ۳تن فولاد که برخی رسانه‌ها آن را بازتاب دادند در برابر حجم تخلفات و سوداگری‌هایی که در این بازار رخ می‌دهد، عدد قابل توجهی نیست.

یک دیدگاه بگذارید