ساعات کار
شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17 - پنجشنبه ها 9 الی 14
۰۳۱-۹۱۰۰۴۱۰۱
دفتر فروش
ENGLISH
TOOS ARVAN IRON
۳۴۱۰۱ - ۰۳۱
Menu
واکنش ایران به تلاش آمریکا در شورای حکام

واکنش ایران به تلاش آمریکا در شورای حکام

به گزارش رویترز، آمریکا قصد دارد به‌تبع توقف اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران، شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را وادار به صدور بیانیه‌ای در محکومیت ایران نماید.

ایران در پی بَدعَهدی‌های مکرر آمریکا و اروپا در اجرای برجام تصمیم به توقف هرگونه نظارت فراپادمانی اعم از نظارت‌های منصوص در مفاد برجام و هم‌چنین پروتکل الحاقی نمود. این اقدام که تأثیر جدی در کاهش اطمینان غرب نسبت به برنامه هسته‌ای ایران دارد، با واکنش منفی اتحادیه اروپا و آمریکا مواجه شد. سه کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان در بیانیه مشترکی ابراز داشتند«عمیقاً متأسفیم که ایران از امروز اجرای پروتکل الحاقی و تدابیر شفاف سازی تحت برجام را متوقف کرد. اقدامات ایران نقض بیشتر تعهداتش ذیل برجام است و به طور قابل توجهی نظارت‌های پادمانی از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را کاهش می‌دهد.» آن‌ها در حالی ماهیت تصمیم ایران را «خطرناک» توصیف کردند که هیچ اشاره‌ای به نابرخورداری ایران از منافع اقتصادی برجام و تحریم‌های آمریکا ننمودند. دو روز بعد اتحادیه اروپا نیز در بیانیه‌ای صادر نمود:«ما عمیقاً از تصمیم ایران برای تعلیق اجرای پروتکل الحاقی و همچنین پادمان‌های شفاف سازی قید شده تحت برجام نگران هستیم. اگر از این تصمیم خود بازنگردد، چنین تصمیمی به شکلی جدی توانایی آژانس برای تأیید مواد و فعالیت‌های هسته‌ای ایران و تصدیق صلح‌آمیز بودن این فعالیت‌ها را با مشکل مواجه خواهد ساخت.» در امتداد این مواضع، آمریکا قصد دارد از اعضای شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بخواهد ایران را به خاطر تشدید فعالیت‌های هسته‌ای محکوم کنند.

دولت بایدن قصد دارد از احتمال بازگشایی دوباره پرونده «ابعاد احتمالی نظامی» درباره برنامه هسته‌ای ایران، به مثابه یک اهرم فشار استفاده کند.

ایران نیز می‌تواند در صورت طرح مسأله «ابعاد احتمالی نظامی» و محکومیت ایران در این خصوص، مسأله بی‌اعتمادی به بازرسان آژانس در درز اطلاعات ارائه‌شده از جمله درباره دانشمندان شهید ایرانی را مطرح کند، که کاملاً با ماده ۵ توافق پادمانی آژانس با ایران منافات دارد.

یک دیدگاه بگذارید