ساعات کار
شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17 - پنجشنبه ها 9 الی 14
۰۳۱-۹۱۰۰۴۱۰۱
دفتر فروش
ENGLISH
TOOS ARVAN IRON
۳۴۱۰۱ - ۰۳۱
Menu
ظریف

 پاسخ ظریف به جنجال‌ها درباره فایل صوتی

ظریف درباره انتقادات به مطالبش در فایل صوتی مذکور نوشت: «بسیار تأسف خوردم که چگونه یک بحث نظری محرمانه پیرامون ضرورت هم‌افزایی دیپلماسی و میدان – به منظور استفاده دولتمردان بعدی از تجربیات گرانبهای ۸ سال گذشته – به یک کشمکش داخلی تبدیل می‌شود و آسیب شناسی صادقانه و مشفقانه برخی روند‌ها به مثابه انتقاد شخصی معرفی می‌گردد.»

او گفت: «افتخار رفاقت عمیق و همکاری با حاج قاسم بیش از دو دهه ادامه داشته و رابطه قلبی و کاری ما تا هنگام شهادت ایشان نه تنها کمرنگ نشد بلکه همواره تعمیق یافت. من مکرر یادآوری کرده‌ام که اگر صلحی در افغانستان و عراق برقرار شده است و اگر تروریسم داعش شکست خورده است، بیش از هر چیز مرهون درایت و شجاعت سردار سلیمانی و رشادت و ایثار مردم این سرزمین‌ها بوده است.»

ظریف افزود: «در مقام کارگزار همواره تابع سیاست‌های مصوب کشور بوده و از آن‌ها با قدرت دفاع کرده‌ام. اما در بیان نظر کارشناسی، عافیت طلبی، مماشات و خودسانسوری را خیانت دانسته‌ام که از مولایمان علی علیه السلام آموخته‌ام «إنَّ أعظَمَ الخِیانَهِ خِیانَهُ الاُمَّهِ، و أفظَعَ الغِشِّ غِشُّ الأئمَّهِ؛ همانا بزرگترین خیانت، خیانت به امّت است و زشت‌ترین دغلکاری، دغلکاری نسبت به پیشوایان است.»

وزیر امور خارجه در پایان نوشت: «حراست از منافع کشور و مردم مقاوم، صبور و دلاور ایران عهدی است که تا آخرین لحظه به آن پایبندم و از مکر مکاران و سرزنش سرزنش کنندگان بیمی ندارم.»

ترکش‌های افشای فایل صوتی ظریف همچنان ادامه دارد. اصولگرایان حملات بی محابا و سختی را علیه وزیر خارجه آغاز کرده اند برخی از آنها می گویند سخنان ظریف “خیانت” است. عده ای هم می گویند سخنان ظریف “توهین” به سردار شهید قاسم سلیمانی است. مقامات و نهادهای رسمی هم هر یک نوعی واکنش داشته اند.

مجلس می خواهد ظریف را احضار کند تا از او توضیح بخواهد. حتی زمزمه‌های استیضاح و شکایت قضایی نیز مطرح است.

وزارت خارجه می‌گوید این فایل محرمانه بوده و هیچ نقشی در افشای آن نداشته است. درباره افشای فایل صوتی ظریف بیش از همه مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری به مدیریت حسام الدین آشنا زیر سوال قرار گرفته است.

فایل صوتی ظریف با واکنش های بین المللی هم همراه بوده به ویژه در آمریکا جان کری بخشی از اظهارات او را رد کرده است. سناتورهای جمهوری خواه نیز خواستار استعفا کری شده‌اند.

یک دیدگاه بگذارید