ساعات کار
شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17 - پنجشنبه ها 9 الی 14
۰۳۱-۹۱۰۰۴۱۰۱
دفتر فروش
ENGLISH
TOOS ARVAN IRON
۳۴۱۰۱ - ۰۳۱
Menu
فلز آهنی و غیرآهنی

تفاوت فلز آهنی و غیرآهنی

تفاوت فلز آهنی و غیرآهنی در وجود آهن درآنهاست. فلزات آهنی هرکدام دارای انواعی هستند که خواص و کاربردهای آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. علاوه بر این از ابتدای تمدن از فلزات غیرآهنی استفاده می‌شد. 500سال قبل از میلاد مس کشف شد. با اختراع برنز که آلیاژی ازمس و قلع است، دوره‌ی برنز آغاز شد. در ادامه انواع فلزات را برای شما بازگو می‌کنیم.

انواع فلزات و ویژگی انها

فلزات در صنعت به دو دسته فلزات آهنی و غیرآهنی تقسیم می‌شود.

فلزات آهنی

فلزات آهنی عبارتند از فولاد خفیف، فولاد ضد زنگ، فولاد کربن و چدن و آهن است. از فلزات آهنی استفاده‌های فراوانی می‌شود. در ریل‌های راه آهن، حمل و نقل، ساخت و ساز مسکن، ظروف صنعتی، لوله کشی‌های بزرگ، خوردو، ریل آهن و حمل نقل کاربرد بسیاری از این فلزات آهنی را می‌توانید مشاهده کنید.
بیشتر فلزات آهنی دارای خاصیت مغناطیسی هستند. این خاصیت باعث شده که از فلزات آهنی در موتورهای بزرگ و لوازم الکتریکی استفاده شود. فلزات آهنی بیشترین بازیافت‌های جهان را تشکیل می‌دهند.

فولاد:

فلز فولاد

فولاد از ترکیب فلز آهن با انواع فولادها تولید می‌گردد. که هرکدام دارای خواص متفاوتی هستند. فلزات زیادی با آهن ترکیب می‌شوند ولی برای ساختن فولاد از کربن، کرم، نیکل و کبالت استفاده می‌گردد. فولادهایی که از آن‌ها برای مصارف صنعتی استفاه می‌کنند، فولاد ابزار، تندبر و زنگ نزن هستند.

چدن:

فلز چدن

با ترکیب کردن آهن و کربن و سیلیسیم چدن تولید می‌شود. کربنی که در چدن وجود دارد مقدار آن از فولاد بیشتر است. در ماشین سازی از چدن بسیار استفاده می‌شود. چدن‌ها در انواع مختلفی همچو چدن سفیدوخاکستری تولید می‌گردند. به صورت کلی شکننده بوده و در اثر ضربه دیدن می‌شکنند. با انجام دادن عملیات‌های حرارتی بر روی آنها، نوعی چدن چکس خوار تولید شده که دارای تحمل ضربه بوده و شکنندگی آن کم است.

فلزات غیرآهنی یا رنگین

فلزات غیرآهنی

فلزات غیرآهنی سبک بوده ولی قوی اند. این قوی بودن آنها باعث افزایش دوام می‌شود. به دلیل مقاوم بودن و دوام فلزغیرآهنی، در صنعت هواپیماسازی بسیار از آن استفاده می‌شود. بهترین و بزرگترین مزیتی که فلزات غیرآهنی دارند، انعطاف پذیری آنها است. به دلیل آنکه در آنها آهن وجود ندارد باعث شده که در برابر زنگ زدگی و خوردگی مقاوم باشند. علاوه بر این باتوجه به خاصیت غیرمغناطیسی بودن آنها در برنامه‌های الکترونیکی و سیم کشی بسیار استفاده می‌شود.

انواع فلزات غیر آهنی

آلومینیوم یک فلز غیرآهنی سبک بوده که از آن برای ساخت هواپیما یا قوطی مواد غذایی استفاده می‌کنند. همچنین از آن برای ساخت اتومبیل، راه آهن و وسایل آشپزخانه نیز استفاده می‌شود.

مس: از مس برای سیم کشی‌ها و نیز سایر رساناها و بام ورق، اساسنامه، یاتاقان و همچنین ساختن برنج استفاه می‌کنند.

سرب: یک فلز غیرانعطاف بوده که در برابر خوردگی و نیز رطوبت مقاومت می‌کند. از آن در کابل‌های برق، باتری و نیز ساختمان سازی استفاده می‌شود.

روی: فلز روی را می‌توان به راحتی ماشینکاری کرد. این فلز در گالوانیزه بسیار استفاده می‌کنند. از روی به عنوان روکشی برای آهن و یا فولاد استفاده می‌شود تا از زنگ زدگی آن جلوگیری کنند.

قلع: نیز همچو روی از آن به عنوان روکش مواد فلزی استفاده می‌کنند.

فلزات غیرآهنی سبک

فلزاتی که دارای جرم کمتر از 5 کیلومتر بر دسی متر مکعب باشند را فلزات غیر آهنی می‌نامند. سبک ترین فلزاتی که در صنعت بسیار کاربرد دارند عبارتند از: آلومینیوم، منیزیم، بریلیم و تیتانیم. فلزات سبک دارای کاربردهای زیادی در تمامی زمینه‌های مهندسی می‌باشند. زیرا دارای وزن کمی بوده و کارهای ماشین سازی و شکلدهی، جوشکاری لحیم کاری به آسانی بر روی آنها انجام می‌شود.

یکی از فلزات سبکی که بسیار کاربرد دارد آلومینیوم است. که قیمت نسبتا ارزانی را دارد. هشت درصد از کل پوسته زمین آلومینیوم تشکیل می‌دهد. بعد از اکسیژن و سیلیسیم، آلومینیوم فراوان ترین عنصر در پوسته زمین است. با توجه به فراوان بودن آن ولی نمی‌توان به صورت خالص آن را در طبیعیت پیدا کرد و بیشتر به صورت ترکیب با عناصر دیگر وجود دارد.
برخی از خواص فلزات سبک در ادامه ذکر می‌گردد:

تیتانیم و خواص آن:

فلز تیتانیم

این فلز دارای دمای ذوب بالایی است. از این فلز در صنایع هوایی استفاده می‌شود. زیرا دارای مقاومت بالا در برابر ضربه، وزن سبک است. علاوه بر این به دلیل مقاومت به خوردگی از آن در صنایع شیمیایی و مهندسی و نیز پزشکی استفاده می‌کنند.
تیتانیم در دماهای بالا مقاومت خود را به خوبی حفظ می‌کند. این آلیاژ حدود 25تا35 درصد از وزن موتور هواپیما را تشکیل می‌دهد. از این فلز در سفینه‌های فضایی نیز استفاده می‌شود.
تیتانیم در مقایسه با مس و فولادهای زنگ نزن مقاومت بسیار بالایی را دارد. همانگونه که در بالا اشاره کردیم، در پزشکی نیز کاربرد دارد. این فلز مقاومت بالایی را در برابر مایعات بدن از خود نشان می‌دهد و به دلیل بی‌اثر بودن، با بافت بدن بسیار سازگار بوده و دفع نمی‌شود. از تیتانیم در اعضا و پروتز‌های خارجی استفاده می‌کنند.
درصنعت دندان پزشکی نیز به عنوان پروتزدندانی استفاده می‌گردد. به این صورت که یک قطعه از آن را به شکل پیچ در داخل استخوان فک وارد کرده و یک دندان که از جنس یک نوع سرامیک خاص است را به آن پیچ می‌کنند.
در ماشین کاری نیز از اهمیت بسیار بالایی برخورد است. تیتانیم را به شکل تیتانیم نیترات درآوره و برای بالا بردن مقاومت نسبت به ابزارهای برشی بر روی آن پوشش می‌دهند.

منیزیم :

فلز منیزیم

این عنصر در برابر اکسید شدن و خوردگی دارای مقاومت کمی بوده واستحکام آن نیز کم است. منیزیم درحالت پوره به سرعت می‌سوزد. در هنگام سوختن نور زیادی را از خود تولید می‌کند.

بریلیم:

فلز بریلیم

از این عنصردر صنایع نظامی و الکترونیکی و اتمی استفاده می‌کنند. از آن برای ساخت مخروط دماغه موشک، شمع موتور هواپیما، بوته‌های ذوب و قالب‌های پلاستیک استفاده می‌شود.

یک دیدگاه بگذارید