ساعات کار
شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17 - پنجشنبه ها 9 الی 14
۰۳۱-۹۱۰۰۴۱۰۱
دفتر فروش
ENGLISH
TOOS ARVAN IRON
۳۴۱۰۱ - ۰۳۱
Menu
شفافیت بازار

شفافیت با عرضه محصولات فولادی در بورس

دکتر حسین اطمینان، مدیر بازرگانی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در کنفرانس آنلاین چالش های سنگ اهن و فولاد در بورس کالا با اشاره به نا متعادل بودن سود حاصل از عرضه مواد فولادی در کشور گفت: بخش اعظم سود در زنجیره فولاد به سمت فولاد سازها سرازیر می شود و تامین کنندگان مواد اولیه از این سود بی نصیب هستند .

مدیر بازرگانی چادرملو با یادآوری اینکه قیمت گذاری های دستوری طی سالهای اخیر به ویژه در صنعت فولاد نتوانسته اثر مثبتی در فرآیند عرضه و تقاضا داشته باشد و مشکلاتی را نیز به این صنعت تحمیل کرده است گفت : چادرملو در عرضه محصولات خود به بورس کالا پیشگام بوده است و این در حالی است که چادرملو از جمله معدود شرکت‌هایی است که دارای زنجیره کامل تولید است. وی افزود: هدف از این اقدام که مورد تاکید مدیر عامل شرکت بوده است، واقعی‌شدن قیمت سنگ‌آهن است، زیرا امروز یکی از دلایل عدم ‌پیشرفت بخش‌خصوصی در حوزه معدن، نبود جذابیت قیمتی در این بخش است.

مدیر بازرگانی چادرملو ضمن حمایت از عرضه کلیه محصولات در بورس‌کالا، افزود: در صورت عرضه همه محصولات در بورس‌کالا زمینه شفافیت لازم ایجاد و زنجیره به یک ثبات نسبی خواهد رسید. اما نکته مهم آن است که در سال ۹۹ این اتفاق رخ نداد و یک سردرگمی در بین فعالان معدنی و فولادی به‌وجود آمد، بنابراین امروز نبود یک فرآیند استاندارد قیمت‌گذاری مشکل بسیار اساسی و بزرگ این حوزه است.

اطمینان در ادامه تاکید کرد : با تمام این اوصاف نسبت‌های قیمت موادمعدنی به شمش فولادی چندان منطقی به نظر نمی‌رسد گفت: وقتی قیمت سنگ آهن، کنسانتره وگندله به صورت دستوری تعیین می شود، نباید قیمت محصولات فولادی ‌ به‌صورت آزاد محاسبه و به حال خود رها شود ، زیرا با توجه به وضعیت هزینه‌های اکتشاف، استخراج، هزینه‌های حمل و نقل، هزینه تمام شده سنگ آهن و کنسانتره بسیار بالاست و قیمت فعلی کنسانتره برای تولید مقرون به صرفه نسبت، مخصوصاً برای معادن کوچک مقیاس که از توان کمتری برای فرآوری سنگ آهن برخوردار هستند و گاهاً دچار زیان می شوند.

وی با اشاره به مجهز شدن چادرملو به تجهیزات حفاری عمیق گفت: چادرملو با شناسایی پهنه های جدید پیگیری های مستمر برای بهره بردرای از آنها را در دستور کار خود قرارداده است ولی متاسفانه روند صدور مجوزها بسیار کند و زمانبر شده است .

مدیر بازرگانی چادرملو تصریح کرد به شدت دنبال بالانس کردن زنجیره معدن هستیم که اصلی‌ترین راه، عرضه کلیه محصولات در یک مکانیزم آزاد با هدف قیمت‌گذاری بر اساس رقابت آزاد است، و بدون‌شک با انجام این کار، عرضه داخلی موادمعدنی برای همه فعالان جذاب می گردد و زمینه رشد توسعه و اشتغال و از همه مهم‌تر شفافیت بیشتر را در بازار فراهم می سازد.

یک دیدگاه بگذارید