ساعات کار
شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17 - پنجشنبه ها 9 الی 14
۰۳۱-۹۱۰۰۴۱۰۱
دفتر فروش
ENGLISH
TOOS ARVAN IRON
۳۴۱۰۱ - ۰۳۱
Menu
انواع سیم خاردار

سیم خاردار چیست ؟

سیم خاردار یک محصول مفتولی است که از یک سیم مفتولی اصلی به همراه یک عضو تیز که بر روی سیم بافته شده و در قسمت های مشخصی از سیم قرار می‌گیرد، ساخته شده است. سیم خاردار هم به صورت خطی می‌تواند قرار بگیرد و هم به صورت حلقه‌های متوالی. یک تا دومتر عرض طول دلخواه را می‌تواند پوشش دهد.
محلی که سیم‌خاردار را قرار می‌دهند، می‌تواند در پایین و یا بالا و یا در کمرش حصار باشد. در بعضی از مواقع نحوه‌ی قرار گیری سیم‌ خاردار بین این سه ناحیه ترکیب می‌شود. انتخاب نوع سیم‌خاردار بستگی به مقدار امنیت آن دارد. علاوه بر کشیدن حصار در دو ردیف، از یک یا دو ردیف سیم‌خاردار حلقوی در وسط دو حصار استفاده می‌کنند.

انواع سیم‌خاردار

به صورت کلی سیم‌خار دار به دو دسته تقسیم می‌شود. این طبقه بندی ها بر اساس نوع توزیع سیم‌خاردار در حصار انجام می‌شود. اگر سیم‌خاردار، در یک مسیر مشخص و به صورت مستقیم نصب کنند به ان سیم‌خاردار خطی می‌گویند. اگر سیم‌خاردار را به صورت حلقه های متوالی در یک محل حصار کشی نصب شود به ان سیم‌خاردار حلقوی می‌گویند.

آشنایی با سیم خاردار حلقوی

سیم خار دار حلقوی

یکی از معروف‌ترین سیم‌خاردارها، سیم‌خاردار حلقوی است. قطر ان دو و نیم میلی متر است. این نوع سیم‌خاردار را دور تا دور مراکز نظامی و پادگان‌ها می‌کشند. برای تولید این سیم‌خاردار از فنر و فولاد سخت گالوانیزه استفاده می‌کنند. استفاده از این فولاد مقاومت کششی انرا افزایش می‌دهد. از این سیم‌خاردارهم می‌توان به صورت جداگانه استفاده کرد و هم می‌توان بر روی فنس اجرا گردد. کیفیت این سیم‌خاردار بهتر از خطی است.
سیم‌خاردار حلقوی انواع مختلفی را دارد که عبارتند از: سیم‌خاردار حلقوی سوزنی، سیم‌خاردار حلقوی تبری یا تیغی، سیم‌خاردار اسرائیلی.

سیم‌خاردار حلقوی سوزنی

این سیم‌خاردار از دو رشته سیم مفتول ساخته شده که یکی به عنوان رشته‌ی اصلی و دیگری به عنوان خار است. قطر رشته‌ی اصلی از 2تا 3 میلی متر، قطرخارها 2 تا 2.5 میلی متر وحلقه های سیم‌خاردار از دایره‌هایی با قطرهای 60 یا 90 سانتی متر ساخته شده است.

سیم‌خاردار حلقوی تبری یا تیغی

این نوع سیم‌خاردار دارای یک رشته‌ی اصلی و خارهای تبری است. تیغ این نوع سیم از ورق گالوانیزه تولید می‌شود.

سیم‌خاردار اسرائیلی

این سیم‌خاردار مانند سیم‌خاردار حلقوی است. شکل سیم‌خاردار و استفاده‌ی بیش از حد از این گونه سیم‌خاردار در کشور اسراعیل باعث شده است که نام ان را سیم‌خاردار اسرائیلی بگذارند. این سیم‌خاردار در برابر بقیه مقاومت بالایی را در برابر بریده شدن دارد. علاوه بر این مقاومت ان در برابر پوسیدگی و خوردگی نیز بیشتر است.

آشنایی با سیم خاردار خطی

سیم خاردار خطی

این سیم‌خاردار به صورت خطی نصب می‌شود. سیم‌خاردار خطی به دو دسته سیم‌خاردار سوزنی و سیم‌خاردار تیغی تقسیم می‌شود.

سیم‌خاردار خطی سوزنی

این نمونه از چهار رشته سیم مفتول تهیه می‌شود. ابتدا دو رشته را بهم می‌تابند و سپس دو رشته ی دیگر را نیز در فواصل مشخص به دور دو رشته‌ی مستقیم نیز می‌تابند و در هر نقطه چهار خار تیز به وجود می‌اید.

سیم خاردار خطی تیغی

این سیم خاردار بسیار مدرن‌تر از سیم خاردار خطی سوزنی است. در این نوع سیم خاردار، خارها مفتولی نیستند. این نوع خار یا تیغ از ورق گالوانیزه تولید می‌گردد. به صورت کلاف و یا توپی بوده که وزن آن بین 20 تا 25 کیلوگرم تغییر می‌کند.

تفاوت کاربردی سیم خاردار خطی و حلقوی

کاربرد سیم خاردار خطی در مناطقی مثل باغ و ساختمان های نیمه و زمین های کشاورزی است. این سیم خاردار را بر روی دیوار قرار می‌دهند و جنس ان نیز از گالوانیزه گرم می‌باشد.

مشخصات فنی سیم‌خاردار

سیم‌خاردار را به شکل کلاف و یا توپ سیم خاردار بسته بندی می‌کنند که هر کلاف،25 کیلوگرم وزن دارد. سایز سیم‌های مستقیم و سیم‌هایی که برای خار استفاده می‌شوند 2 یا 2.5 میلی متر می‌باشد.
2X2 سیم خارداری است که سیم به کار رفته در رشته‌ی اصلی و خار دارای دو میلی متر است. فواصل خارها می‌تواند بین 7 تا 10سانتی متر باشد.

مهم‌ترین ویژگی های سیم خاردار

اگر بخواهیم مهم ترین ویژگی‌های سیم خاردار رابگوییم می‌توانیم به مقاومت و استحکام در برابر تمامی شرایط آب و هوایی، قیمت پایین، ضدزنگ بودن و اسان بودن نصب ان اشاره کنیم.
علاوه بر این ویژگی‌ها سیم خاردار در سیستم نظامی، مهار کردن و بخش بندی کردن نیز کاربرد دارد.

یک دیدگاه بگذارید