ساعات کار
شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17 - پنجشنبه ها 9 الی 14
۰۳۱-۹۱۰۰۴۱۰۱
دفتر فروش
ENGLISH
TOOS ARVAN IRON
۳۴۱۰۱ - ۰۳۱
Menu

فولاد چیست؟

فولاد امروزه بیشتر از 90 درصد از محصولاتی که در جهان تولید می‌شوند، را به خود اختصاص داده است. این فلز به دلیل ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد و همچنین قابلیتی که به عنوان بازیافت دارد باعث شده است که رقیبی نداشته باشد. و در میان محصولات فلزی به تنهایی بدرخشد.
تولید این محصول در ایران به قرن چهاردهم قبل از میلاد بازمی‌گردد. رشد و توسعه صنعت فولاد در دهه‌های اخیر حاصل شده است. به صورت کلی باید بدانید اهمیت آهن آلات در کشور ما به صورتی است که آنرا از شاخص‌های اصلی توسعه حساب می‌کنند.
اولین باری که استخراج آهن صورت گرفت، حدود 1300سال پیش از میلاد بود. نخستین خط مهم تولید با استفاده از روشی که اسم آنرا فرایند ووتس می‌نامند، و اولین بار در هند آغاز شد، صورت گرفت.

ویژگی‌های فولاد

همانگونه که توضیح داده شد فولاد یکی از آلیاژ‌های آهن می‌باشد. بدلیل ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد باعث شده در میان فلزات درخشیدگی لازم را داشته باشد. از بارزترین و مهم‌ترین خصوصیات آن عبارتند از: شکل پذیری عالی، هدایت کردن گرما، خاصیت ضدزنگ و ضدخوردگی، انعطاف پذیری و استحکام کششی بالا. این خاصیت‌ها فولاد را در برابر سایز فلزات متمایز ساخته است. از این فلز در صنایع مختلف استفاده می‌شود.

معرفی انواع فولاد

فولادها را با توجه به میزان و مقدار کربنی که در آنها استفاده می‌شود، به دسته ‌های مختلفی تقسیم می‌کنند. هر کدام از آنها ویژگی‌های متنوع‌تر و بهتری را نسبت به دیگری دارند. ویژگی مشترکی که تمام آنها دارند، داشتن مقاومت بالا در هرشرایط و هر دمایی است. این ویژگی باعث شده است که این فلز مورد توجه بسیاری از صنایع قرار گیرد.
این فلز دارای رابطه‌ی بسیار تنگاتنگی با ترکیب شیمیای و ساختار عنصر‌ها دارد.

فولادها را از نظر کربن به چند دسته تقسیم بندی می‌کنند. تقسیم بندی ها به شرح زیر است:
فولاد با کربن کم:
این فولاد دارای کمترین میزان کربن است. قابلیت جوشکاری بالایی را دارند و می‌توان انواع لحیم کاری را در این فلز انجام داد. استفاده از این فلز در خودروسازی و سازه‌های فلزی بسیار مناسب است.
دارای کربن متوسط:
از این نوع فولاد برای پیچ های اتصالی، چرخ دنده‌ها، ریل راه آهن و میل لنگ استفاده می‌شود. این نوع فولاد در برابر حرارت مقاومت کمتری را دارد.
کربن زیاد:
این نوع فولاد جز بهترین انواع فولاد‌ها می‌باشد. که مهمترین کاربرد آن استفاده در انواع اره‌ها‌، تیغه‌ها و فنرها است. این فولاد دارای مقاومت بسیار بالایی می‌باشد و آنرا جز سخت ترین و بادوام ترین انواع فولادها معرفی می‌کنند.

مراحل ساخت فلز فولاد

برای تولید فولاد ازسنگ آهن استفاده می‌شود. به این صورت که ابتدا سنگ آهن را در کوره گرم و ذوب می‌کنند. تا ناخالصی‌های آن گرفته شده و سپس کربن را به آن اضافه می‌کنند. به صورت کلی فرایند تولید فولاد به دو دسته تقسیم می‌شود:
کوره‌های ذوب آهن، کوره قوس الکتریکی
در کوره‌های ذوب آهن از مواد خام مثل کک و سنگ آهن و آهک همراه با فولادهای قراضه استفاده می‌شود. ولی در کوره‌های قوس الکتریکی از ضایعات فولاد استفاده می‌شود. کوره‌ی ذوب آهن مدرن یک پوسته فولادی بزرگ به صورت استوانه‌ای دارد، که با آجر مقاوم در برابر حرارت آنرا می‌پوشانند. سنگ آهن، کک و سنگ آهک از بالا به کوره تغذیه داده شده و به سمت پایین فروریخته می‌شود. هرچه پایین تر می‌رود، داغتر می‌شود. در نیمه بالای کوره‌، سوختن اکسیژن از سنگ آهن آزاد می‌شود. علاوه بر این در نیمه پایین کوره سنگ آهک واکنش با ناخالصی ها را آغاز می‌کند. در قسمت پایین دما بیشتر از 3000 درجه فارنهایت می‌باشد. مواد مذاب روی بالای فولاد مذاب شناور می‌شود. به این صورت می‌توان آنرا از طریق یک حفره سرباره درکوره تخلیه کرد. سرانجام فولاد مذاب از انتهای کوره به وسیله‌ی حفره آزاد می‌گردد.

یک دیدگاه بگذارید